RYS HISTORYCZNY

Parafię erygował biskup Stanisław Nowak 26.03.1989 r. wyłączając jej  terytorium z parafii we Włodowicach. Miejscem kultu w Górze Włodowskiej  była pierwotnie kaplica zaadaptowana z remizy strażackiej na krótko  przed II wojną światową przez ks. Aleksandra Witczaka, proboszcza  macierzystej parafii. W czasie okupacji hitlerowskiej granica państwowa  oddzieliła Górę Włodowską od Włodowic. Mieszkający w Górze Włodowskiej  ks. Marcin Łochocki odprawiał w tamtejszej kaplicy codzienną Mszę św. i  nabożeństwa okresowe. Po 1945 r. duszpasterze włodowiccy, obsługujący  także inne kaplice mszalne na terenie parafii, sprawowali w Górze  Włodowskiej nabożeństwo sporadycznie, a od II poł. lat 70-ych XX w.  systematycznie (w każdą niedzielę, ale także we wtorki i czwartki oraz  pierwsze piątki miesiąca). W 1981 r. staraniem ks. Andrzeja Zachuty, na  podarowanej działce rozpoczęto stawiać obiekt katechetyczno-sakralny. Po  1983 r. budową zajmowali się kolejni wikariusze. Dla uskutecznienia  budowy samodzielne duszpasterstwo ustanowił tu 05.10.1987 r. biskup S.  Nowak. Dzieło wznoszenia kościoła wraz z częścią  duszpastersko-mieszkalną według znowelizowanego projektu arch. Jerzego  Lecha i konstruktora Jana Morawca doprowadził do końca pierwszy proboszcz –  ks. Ryszard Marciniak. Aktu poświęcenia kościoła dokonał arcybiskup S.  Nowak rytem zwykłym 10.06.1993 r., a uroczystym (konsekrował) 26.09.1999  r.

DOTYCHCZASOWI PROBOSZCZOWIE:
ks. Ryszard Marciniak (1987-2002)
ks. Dariusz Grzegorz Zając (2002- 2010)
ks. Józef Addam Ogorzały (2010 – 2013)
ks. Roman Dziembowski (2013 - )

Opracował: ks. dr hab. Paweł Wolnicki