INTENCJE MSZALNE I OGŁOSZENIA PARAFIALNE-

18.00
+ Władysława Krzysztofa Dariusza Danek,Ludwikę Stefana Krystynę Cichór
+ Zenonę Danek- od zakładu pogrzebowego Gabriel
+Alfredę Dorobisz-od Józka Pikuły z r.
+ Helenę Grabowską -odMałgorzaty i Henryka Granat z r.
+ Janinę Dorobisz -od uczest.pogrzebu
+ Bronisława Dorobisz-od Henryki Skowronek  z r.
+ Mariana Brodzik-od Marianny Dorobisz z synem
+ Adolfa Pałęga -od swatów Janiny i Władysława Dorobisz
+ Mariannę Dorobisz-od szwagra Jana Dorobisz z żoną
+ Huberta Jokwig-od Iwony i Sławomira Merta z r.

18.00
+ Sabinę i Władysława Kucharskich

Niedziela        Chrztu Pańskiego                              12.01.2020
10.00
+ Andrzeja Otylię Bronisława Ciupkę Stanisławę Władysława Mariana Ignacego Mariannę Brodzik Marie Antoniego Józefa  Dorobisz

• jutro  na Mszy św. nasze dzieci przybliżą nam w wersji teatralnej historię o Bożym Narodzeniu(czyli Jasełka). Całość przygotowana pod kierunkiem mgr Magdy z naszego przedszkola
  • ogłoszenie soleckie dotyczące spotkania opłatkowego  w Trzech Króli  w remizie o 16.00
  • Dziękuję wszystkim ofiarodawcom na kościół. Dotychczas ofiarowały ponad   140 rodziny. Składam im Serdeczne Bóg zapłać.
  • w imieniu ministrantów i własnym serdecznie dziękuje za przyjęcie odwiedzin kolędy ,za wspólną modlitwę ,rozmowy, przekazane przy tej okazji ofiary ,za poczęstunki i wszelkie przejawy gościnności.
  • w Trzech Króli przynosimy ze sobą do poświecenia zestawy kadzidełkowe. Poświęcone będą nam służyć do okadzenia domów i ewentualnego poprawienia kredą napisów C+M+B 2020 na drzwiach.
  • 26 sty.o g.12.00 w Domu Kultury w Niegowie odbędzie się regionalny przegląd przedstawień folklorystycznych o Bożym Narodzeniu zwanych Herodami.

PIĘĆ BŁĘDÓW PRZY SPOWIEDZI

Bardzo łatwo jest popełnić błąd podczas wyznania grzechów lub przygotowania do sakramentu. O pięciu "najpopularniejszych" błędach  pisze Dariusz Piórkowski SJ.

1. "Nie mam żadnych grzechów"
Jedną z najpoważniejszych przeszkód do przyjęcia Bożego miłosierdzia jest przystępowanie do spowiedzi z przekonaniem, że właściwie nie ma się żadnych grzechów, albo tylko drobne "wykroczenia". Wybielanie się i usprawiedliwianie to też maska grzechu.
Zazwyczaj penitent "chwali się" jak faryzeusz z przypowieści Jezusa, że nie zabił, nie ukradł, nie cudzołożył, że się modli, chodzi na mszę i wszystko jest w porządku. Rzeczywiście, może tak być, że wiele spraw jest "w porządku". Problematyczna jest jednak głębiej ukryta postawa - przekonanie o niewinności. Święci uważali się za grzeszników, chociaż mogli nie popełniać poważnych grzechów. "Chwalenie się" może opierać się na iluzji i ślepocie. Jest obroną przed przyjęciem łaski.

2. "Wypełniam przykazania, nie muszę nic więcej"
Wielu wiernych zapomina, że chrześcijanin wezwany jest nie tylko do unikania grzechów, ale przede wszystkim do czynienia dobra. Możemy nie przekraczać przykazań, które są pewnym minimum, ale czy zawsze czynimy dobro, którego oczekuje od nas Bóg? A jak spełniamy wymagania związane z naszym powołaniem: męża, żony, księdza, siostry zakonnej, osoby samotnej?
Bardzo rzadko spowiadamy się z zaniedbania dobra. Przykładem zaniedbania są np. lewita i kapłan z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie, którzy przeszli obok rannego człowieka, chociaż go widzieli. Podobnie słaba dbałość o rozwój wiary, skupienie na własnych niedostatkach, roszczeniowość, brak wdzięczności uniemożliwiają dzieleniem się dobrem, które zostało nam powierzone, aby je przekazywać innym.

3. Trzymanie się formułek
Formuły wypowiadane podczas spowiedzi i często wyuczone na początku inicjacji wiary, w dzieciństwie, są tylko formułami, które wdrażają, pomagają dziecku w wypowiedzeniu siebie. Natomiast z biegiem wieku, czasem pod wpływem duchowego przebudzenia czy drugiego nawrócenia, może się zrodzić bardziej osobiste podejście do spowiedzi. I bardzo dobrze.
Ważne, aby była w niej szczerość, żal, chęć poprawy. Natomiast to, jak te wewnętrzne postawy człowiek ubierze w słowa już zależą od jego wrażliwości i możliwości. Jeśli ktoś chce wyrazić swój ból i żal własnymi słowami, nie powinien się krępować.

4. Obawa przed spowiednikiem
Często wiernych paraliżuje lęk lub wstyd przed spowiednikiem, że będzie znał ich grzechy, że je zapamięta, będzie się nimi sugerował, źle o nich pomyśli. Po pierwsze, grzech nie jest żadną atrakcją, która miałaby zajmować uwagę i pamięć spowiednika. Szybko ulatuje z głowy. Po drugie, każdy spowiednik jest również grzesznikiem, popełniającym podobne grzechy co wierni i sam potrzebuje miłosierdzia.
Po trzecie, ksiądz też się spowiada. Tylko mało doświadczony i nie znający swojej słabości ksiądz może się dziwić, gdy słyszy o czyichś grzechach. W przeważającej większości w księżach rodzi się raczej współczucie i zrozumienie.

5. Zatajenie ciężkiego grzechu
Zdarza się jednak, co jest podstępną pokusą diabelską, że penitent zataja z premedytacją ważny i ciężki grzech, aby "wyciągnąć" ze spowiednika rozgrzeszenie. Jeśli spowiednik nie domyśli się, nie dopyta, może udzielić rozgrzeszenia. Ale taka spowiedź jest nieważna, ponieważ sakrament to nie magia ani automat do kawy, w którym uzyskania efektu obojętne jest wewnętrzne nastawienie i postawa człowieka.

2011 aktualne intencje oraz ogłoszenia. GÓRA WŁODOWSKA -ZDÓW