ŚWIĘTY FRANCISZEK

Drukuj

Właściwie Jan Bernardone - przyszedł na świat w 1182 r. w Asyżu w  środkowych Włoszech. Urodził się w bogatej rodzinie kupieckiej. Jego  rodzice pragnęli, by osiągnął on stan szlachecki, nie przeszkadzali mu  więc w marzeniach o ostrogach rycerskich. Nie szczędzili pieniędzy na  wystawne i kosztowne uczty, organizowane przez niego dla towarzyszy i  rówieśników. Jako młody człowiek Franciszek odznaczał się wrażliwością,  lubił poezję, muzykę. Ubierał się dość ekstrawagancko. Został  okrzyknięty królem młodzieży asyskiej. W 1202 r. wziął udział w wojnie  między Asyżem a Perugią. Przygoda ta zakończyła się dla niego  niepowodzeniem i niewolą. Podczas rocznego pobytu w więzieniu Franciszek  osłabł i popadł w długą chorobę.

  W roku 1205 uzyskał ostrogi rycerskie (został pasowany na rycerza) i  udał się na wojnę, prowadzoną między Fryderykiem II a papieżem. W tym  czasie Bóg wyraźniej zaczął działać w życiu Franciszka. W Spoletto miał  sen, w którym usłyszał wezwanie Boga. Powrócił do Asyżu. Postanowił  zamienić swoje bogate ubranie z żebrakiem i sam zaczął prosić  przechodzących o jałmużnę. To doświadczenie nie pozwoliło mu już dłużej  trwać w zgiełku miasta. Oddał się modlitwie i pokucie. Kolejne  doświadczenia utwierdziły go w tym, że wybrał dobrą drogę. Pewnego dnia w  kościele św. Damiana usłyszał głos: "Franciszku, napraw mój Kościół".  Wezwanie zrozumiał dosłownie, więc zabrał się do odbudowy zrujnowanej  świątyni. Aby uzyskać potrzebne fundusze, wyniósł z domu kawał sukna.  Ojciec zareagował na to wydziedziczeniem syna. Pragnąc nadać temu  charakter urzędowy, dokonał tego wobec biskupa. Na placu publicznym,  pośród zgromadzonego tłumu przechodniów i gapiów, rozegrała się  dramatyczna scena między ojcem a synem. Po decyzji ojca o  wydziedziczeniu Franciszek zdjął z siebie ubranie, które kiedyś od niego  dostał, i nagi złożył mu je u stóp, mówiąc: "Kiedy wyrzekł się mnie  ziemski ojciec, mam prawo Ciebie, Boże, odtąd wyłącznie nazywać Ojcem".  Po tym wydarzeniu Franciszek zajął się odnową zniszczonych wiekiem  kościołów. Zapragnął żyć według Ewangelii i głosić nawrócenie i pokutę. Z  czasem jego dotychczasowi towarzysze zabaw poszli za nim.

24 lutego 1208 r. podczas czytania Ewangelii o rozesłaniu uczniów,  uderzyły go słowa: "Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani  sandałów, ani laski" (Mt 10, 10). Odnalazł swoją drogę życia. Zrozumiał,  że chodziło o budowę trudniejszą - odnowę Kościoła targanego  wewnętrznymi niepokojami i herezjami. Nie chcąc zostać uznanym za twórcę  kolejnej grupy heretyków, Franciszek spisał swoje propozycje życia  ubogiego według rad Ewangelii i w 1209 r. wraz ze swymi braćmi udał się  do Rzymu. Papież Innocenty III zatwierdził jego regułę. Odtąd Franciszek  i jego bracia nazywani byli braćmi mniejszymi. Wrócili do Asyżu i  osiedli przy kościele Matki Bożej Anielskiej, który stał się kolebką  Zakonu. Franciszkowy ideał życia przyjmowały również kobiety. Już dwa  lata później, dzięki św. Klarze, która była wierną towarzyszką duchową  św. Franciszka, powstał Zakon Ubogich Pań - klaryski.

Franciszek wędrował od miasta do miasta i głosił pokutę. Wielu ludzi  pragnęło naśladować jego sposób życia. Dali oni początek wielkiej rzeszy  braci i sióstr Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (tercjarstwu),  utworzonemu w 1211 r. W tym też roku Franciszek wybrał się do Syrii, ale  tam nie dotarł i wrócił do Włoch. W 1217 r. zamierzał udać się do  Francji, lecz został zmuszony do pozostania we Włoszech. Uczestniczył w  Soborze Laterańskim IV. Z myślą o ewangelizacji pogan wybrał się na  Wschód. W 1219 r. wraz z krzyżowcami dotarł do Egiptu i tam spotkał się z  sułtanem Melek-el-Kamelem, wobec którego świadczył o Chrystusie. Sułtan  zezwolił mu bezpiecznie opuścić obóz muzułmański i dał mu pozwolenie na  odwiedzenie miejsc uświęconych życiem Chrystusa w Palestynie, która  była wtedy pod panowaniem muzułmańskich Arabów.

W 1220 r. Franciszek wrócił do Italii. Na Boże Narodzenie 1223 r.,  podczas jednej ze swoich misyjnych wędrówek, w Greccio zainscenizował  religijny mimodram. W żłobie, przy którym stał wół i osioł, położył małe  dziecko na sianie, po czym odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu  Pana Jezusa i wygłosił homilię. Inscenizacją owego "żywego obrazu" dał  początek "żłóbkom", "jasełkom", teatrowi nowożytnemu w Europie. 14  września 1224 r. w Alvernii, podczas czterdziestodniowego postu przed  uroczystością św. Michała Archanioła, Chrystus objawił się Franciszkowi i  obdarzył go łaską stygmatów - śladów Męki Pańskiej. W ten sposób  Franciszek, na dwa lata przed swą śmiercią, został pierwszym w historii  Kościoła stygmatykiem.

Franciszek aprobował świat i stworzenie, obdarzony był niewiarygodnym  osobistym wdziękiem. Dzięki niemu świat ujrzał ludzi z kart Ewangelii:  prostych, odważnych i pogodnych. Wywarł olbrzymi wpływ na życie duchowe i  artystyczne średniowiecza. Trudy apostolstwa, surowa pokuta, długie  noce czuwania na modlitwie wyczerpały siły Franciszka. Zachorował na  oczy, próby leczenia nie przynosiły skutku. Zmarł 3 października 1226 r.  o zachodzie słońca w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu. Kiedy  umierał, prosił, by bracia zwlekli z niego odzienie i położyli go na  ziemi. Rozkrzyżował przebite stygmatami ręce. Odszedł z psalmem 141 na  ustach, wcześniej wysłuchawszy Męki Pańskiej według św. Jana. W chwili  śmierci miał 45 lat. W dwa lata później uroczyście kanonizował go  Grzegorz IX.Najpopularniejszym tekstem św. Franciszka jest Pieśń słoneczna. Pozostawił po sobie pisma: Napomnienia, listy, teksty poetyckie i modlitewne. Św. Franciszek jest patronem  wielu zakonów, m. in.: albertynów, franciszkanów, kapucynów,  franciszkanów konwentualnych, bernardynek, kapucynek, klarysek,  koletanek; tercjarzy; Włoch, Asyżu, Bazylei; Akcji Katolickiej; aktorów,  ekologów, niewidomych, pokoju, robotników, tapicerów, ubogich,  więźniów.

W ikonografii św. Franciszek ukazywany jest w habicie  franciszkańskim, czasami ze stygmatami. Bywa przedstawiany w otoczeniu  ptaków. Jego atrybutami są: baranek, krucyfiks, księga, ryba w ręku.

Odsłon artykułów:
976900
2011 Parafia N.M.P Różańcowej i św. Franciszka z Asyżu. GÓRA WŁODOWSKA -ZDÓW
Powered by Joomla 1.7 Templates designed by webhosting