MAŁŻEŃSTWO

Małżeństwo to przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa.Małżeństwo między ochrzczonymi zostało podniesione przez Chrystusa do godności sakramentu. Dobro osoby oraz społeczeństwa ludzkiego i chrześcijańskiego łączy się ściśle z pomyślną sytuacją wspólnoty małżeńskiej i rodzinnej.

Małżonkowie w obecności kapłana udzielają sobie sakramentu małżeństwa. Zgoda, przez którą małżonkowie oddają się sobie i przyjmują wzajemnie, zostaje przypieczętowana przez samego Boga. Przymierze małżonków zostaje włączone w przymierze Boga z ludźmi. Prawdziwa miłość małżeńska włączana jest w miłość Bożą.

Łaska właściwa sakramentowi małżeństwa jest przeznaczona dla udoskonalenia miłości małżonków. Przez tę łaskę wspomagają się wzajemnie w życiu małżeńskim oraz w przyjmowaniu i wychowaniu do świętości potomstwa. Źródłem tej łaski jest Chrystus. Kościół nadaje wielkie znaczenie obecności Jezusa na godach w Kanie. Widzi w tym zapowiedź, że od tej pory małżeństwo będzie skutecznym znakiem obecności Chrystusa.

Sakramentu małżeństwa w naszym kościele udzielamy przede wszystkim w soboty, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu w kancelarii parafialnej.

Miejscem zawarcia sakramentu małżeństwa jest parafia stałego miejsca zamieszkania narzeczonej(go), gdzie dopełnia się formalności przedślubnych.

Info dla narzeczonych - krok po kroku

1.  Do kancelarii parafii narzeczonej  lub narzeczonego  na 3 miesiące

(najpóźniej  na 2 m-ce !!)przed planowaną datą ślubu należy dostarczyć komplet    dokumentów tj:

/ na I etapie - czyli w momencie  spisywania protokołu/

- dokumenty tożsamości

- metryki /akty/ chrztu

- zaświadczenia z USC ( o braku przeszkód cywilnych do zawarcia tego małżeństwa)

- świadectwa zdobytej wiedzy  na lekcjach religii (zazwyczaj  są to świadectwa maturalne)

/na II etapie- czyli wg. ustalenia  terminu już z księdzem/

- świadectwo wygłoszonych zapowiedzi z parafii narzeczonego lub narzeczonej lub obojga

- świadectwo uczęszczania na kurs przedmałżeński

- świadectwo  spowiedzi

2. Dzień i godzinę ślubu należy dużo wcześniej omówić z duszpasterzem kościoła w którym ma się odbyć ślub.

3. Na dzień lub dwa przed ślubem, w kancelarii tegoż kościoła narzeczeni i świadkowie zgłaszają się w celu przygotowania aktu ślubu (czyli złożenia kilku podpisów i dopełnienia ewent. formalności. Mogą to zrobić - wg.ustalenia z księdzem-  także przy ślubie.

4. Kwestię dekoracji kościoła , oprawy muzycznej lub liturgicznej całej ceremonii  omówić z księdzem.

5. Na ślub należy przybyć punktualnie( minimum na 10 minut przed rozpoczęciem ) w obecności świadków podpisanych lub mających się podpisać  w akcie ślubu.

6. Pamiętać o doręczeniu obrączek  do zakrystii  przed rozpoczęciem ceremonii( lub wg.ustalenia z księdzem)

7. Narzeczeni zawczasu uprzedzą osoby zapraszane przez nich na ślub, żeby dla uszanowania obrzędów i miejsca:

- godziwie się zachowywały

-  nie robiły zdjęć w czasie ślubowania, poza osobami do tego upoważnionymi

Świadkami sakramentu małżeństwa mogą być jedynie osoby pełnoletnie.

Terminy PRE-KANA w najbliższych ośrodkach parafialnych:

Zawiercie w parafii  pw. Ap. Piotra i Pawła:
w III sobotę i niedzielę miesiąca od godz.9.00 (weekend`owo zgłoszenia pod tel. 606203044)

Myszków w parafii pw. Stanisława BM:   I sobota miesiąca, II i III niedziela każdego miesiąca od godz.15.00

Żarki w parafii pw. Ap. Szymona i Judy Tadeusza: II i III  niedziela każdego miesiąca od godz.15.00

DUSZPASTERSTWO ZWIĄZKÓW NIESAKRAMENTALNYCH

W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 10.00 odbywają się w kaplicy Archidiecezjalnego Domu przy ul. Ogrodowej nr 24/44 (Radio „Fiat”) spotkania dla par żyjących    w związkach niesakramentalnych. Serdecznie zapraszamy wszystkie pary pragnące uczestniczyć w tych spotkaniach. Duszpasterzy prosimy, by o tych spotkaniach powiadomili zainteresowanych osobiście i wiernych z ambon w ogłoszeniach parafialnych. Odpowiedzialnym za tę formę duszpasterstwa w naszej Archidiecezji jest ks. Wojciech GAURA – tel. 600-941-805.

WEEKENDOWE KURSY DLA NARZECZONYCH

W Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w Częstochowie(ul. Kilińskiego 132) oraz w Olsztynie k/Częstochowyodbywają  się Weekendowe Kursy Przedmałżeńskie. Wykłady i warsztaty pod kierunkiem kapłana i pary małżeńskiej trwają jeden weekend (piątek wieczór, sobota i niedziela do południa). Dodatkowo narzeczeni spotykają się w poradni z nauczycielami naturalnych metod planowania rodziny. Zgłoszenia chętnych par przyjmują: Koordynatorzy Małgorzata i Jan Wilkowie, pod numerem tel.: 34/ 314 42 14 (pn.-pt. godz. 19.00-21.00) i kom. 502 323 294, GG 4310914 oraz e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Więcej szczegółów na stronie: www.narzeczeni.org.

SPECJALISTYCZNA PORADNIA RODZINNA

Zapraszamy do korzystania ze Specjalistycznej Poradni Rodzinnej działającej przy Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin (ul. Św. Barbary 41). Oprócz duszpasterza posługują w niej wykwalifikowani specjaliści różnych dyscyplin m.in.: psycholog, pedagog, prawnik, lekarz, nauczyciel Naturalnego Planowania Rodziny. Osoby te dyżurują w poradni w poniedziałki, środy i czwartki od godz. 14.00 do 19.00, a we wtorki i piątki od 17.00 do 19.00. W godzinach tych będzie możliwa również konsultacja na telefon nr: 34/ 324-72-51.